Sprawozdanie z okrągłego stołu Wspólnoty
Karaibskiej TVE
Dyskusja przy okrągłym stole Wspólnoty Karaibskiej Transoceanic Visual Exchange (TVE), która odbyła się 17 sierpnia 2024 roku, odegrała kluczową rolę w kształtowaniu ram kuratorskich piątej edycji triennale. Wydarzenie, zorganizowane online za pośrednictwem platformy Zoom, zgromadziło kameralną, lecz wpływową grupę artystów, kuratorów, naukowców i przedstawicieli społeczności, zaangażowanych w eksplorowanie roli mediów opartych na czasie w kontekście współczesnych wyzwań Karaibów. Spotkaniu przewodniczyła Natalie McGuire, współkuratorka TVE, a udział w nim wzięli: Katherine Kennedy (platforma Fresh Milk Art), Luis Vasquez La Roche (Trynidad i Tobago), Norma Springer (Barbados), Russell Watson (Barbados) oraz Shari Petti (Trynidad i Tobago). Do dyskusji włączono także odpowiedzi zebrane w ramach naszego kwestionariusza #askTVE, przesłane przez specjalistów z Surinamu, Trynidadu i Tobago oraz USA.
Informacje podstawowe
Założone w 2015 roku przez platformę Fresh Milk Art, Transoceanic Visual Exchange to triennale nowych mediów i filmów eksperymentalnych, którego celem jest negocjowanie przestrzeni pomiędzy społecznościami kulturowymi poza tradycyjnymi geopolitycznymi strefami spotkań i wymiany handlowej. Triennale ma na celu prezentację najnowszych prac filmowych i wideo, pokazów, instalacji i rozszerzonego kina współczesnych artystów i artystek z uczestniczących regionów. Każdej edycji towarzyszy cyfrowa przestrzeń wystawiennicza, odzwierciedlająca ukierunkowanie TVE na dostępność i szerokie zaangażowanie.
Projekt TVE bazuje na wspólnocie praktyki kuratorskiej, kładącej nacisk na wielogłosowe modele tworzenia wystaw. Podejście oparte na współpracy promuje różnorodność perspektyw, zapewniając, że kierunek kuratorski jest kształtowany przez zbiorowy wkład artystów, historyków i innych praktyków. W piątej edycji Fresh Milk Arts Platform, organizacja non-profit prowadzona przez osoby artystyczne, założona w 2011 roku na Barbadosie, nadal pełni funkcję głównego partnera na Karaibach. Fresh Milk wspiera rozwój sztuk wizualnych poprzez rezydencje artystyczne i programy, wzmacniając karaibskich twórców i budując dynamiczną społeczność artystyczną. W tym roku międzynarodowe partnerstwo TVE zostało poszerzone o Centrum Kultury w Lublinie. Powstałe w 1991 roku w wyniku połączenia Lubelskiego Domu Kultury i Studia Teatralnego, Centrum Kultury jest miejscem, które pielęgnuje talenty artystyczne i stwarza przestrzeń do twórczej pracy, edukacji oraz prezentacji sztuki. Znane jako „dom wyobraźni”, Centrum promuje otwartość na nowe projekty i zjawiska artystyczne, zachęcając do podejmowania twórczego ryzyka w ramach codziennej działalności.
Proces kuratorski każdej edycji Transoceanic Visual Exchange (TVE) wyróżnia się swoim otwartym podejściem, w którym tematy nie są narzucane przez wewnętrzny zespół kuratorski. Zamiast tego kształtują się one naturalnie w wyniku dyskusji z uczestniczącymi artystami, wykładowcami, historykami oraz innymi interesariuszami zainteresowanymi filmem, eksperymentalnym wideo i nowymi mediami na Karaibach. Te dyskusje pozwalają zidentyfikować jakie tematy są obecnie istotne, jakie tematy artyści i filmowcy eksplorują w swoich pracach oraz w jaki sposób nowe technologie i techniki są włączane do tej przestrzeni. Zgłoszenia, które harmonijnie wpisują się w te organicznie wyłaniające się tematy, stają się fundamentem ram kuratorskich dla każdej edycji TVE. Okrągły stół w tej edycji skoncentrował się na dwóch kluczowych obszarach: specyfice kontekstu karaibskiego oraz innowacyjnych tematach i technikach wykorzystywanych w sztuce mediów.
A Shade of Indigo (2023)
Boy Girl and All the Rest (2021)
I AM GARIFUNA (2024)
A Shade of Indigo (2023)
Specyfika kontekstu karaibskiego
Rozważając kontekst karaibski, moderatorka TVE zadała pytanie: Jak ważne lub widoczne są karaibskie dzieła filmowe i nowe media w kontekście sztuki i kultury w pani kraju? Shari Petti zauważyła, że zaangażowanie rządu w tej dziedzinie jest ograniczone, a większość inicjatyw wynika z działań niezależnych organizacji artystycznych i oddolnych przedsięwzięć. Choć zainteresowanie tymi formami sztuki rośnie, wiele osób wciąż nie jest z nimi zaznajomionych lub podchodzi do nich z rezerwą. Podobne spostrzeżenia przedstawił Luis Vasquez La Roche, zwracając uwagę na tradycyjny charakter programu nauczania na Uniwersytecie Indii Zachodnich, gdzie sztuka wideo i nowe media pozostają na marginesie akademickiego zainteresowania. Osoby studenckie często same muszą eksplorować te obszary.
Russell Watson, omawiając swoje doświadczenia w edukacji i tworzeniu programów nauczania, podkreślił rozwój rozszerzonego kursu medialnego na Uniwersytecie Indii Zachodnich (UWI). Kurs ten stanowi istotny krok w stronę uznania wartości nowych mediów w ramach tradycyjnie zorganizowanego programu filmowego, który wcześniej skupiał się głównie na klasycznych filmach fabularnych i dokumentalnych. Wprowadzenie kursu wzbudziło entuzjazm wśród studentów, w tym także tych, którzy wykazują komercyjne podejście do produkcji filmowej, co wskazuje na rosnące zainteresowanie nowymi formami wyrazu w przestrzeni medialnej.
Watson poruszył także temat znaczenia wyraźnego zdefiniowania rozszerzonej przestrzeni medialnej, która obejmuje sztukę wideo oraz inne formy sztuki oparte na mediach, odróżniając je od mediów konwencjonalnych. Zauważył, że obie formy rozwijały się równolegle, napędzane rozwojem narzędzi cyfrowych, które demokratyzowały produkcję komercyjną, podczas gdy media artystyczne zyskiwały popularność w sztukach pięknych i prezentacjach teatralnych na Barbadosie. Watson przyznał, że jego doświadczenie w projektowaniu zestawów multimedialnych, wspierane przez rząd, otworzyło drogę do integracji mediów z różnorodnymi formami ekspresji artystycznej w kraju. Stwierdził, że ekrany multimedialne, wcześniej używane głównie do animacji w teatrze i na koncertach, zyskały obecnie bardziej wyselekcjonowany i artystyczny charakter. Ta ewolucja podkreśla konieczność odróżnienia sztuki wideo i mediów rozszerzonych od mediów konwencjonalnych, szczególnie w kontekście zaangażowania publiczności oraz ich prezentacji w przestrzeniach instytucjonalnych, takich jak galerie sztuki.
Watson zwrócił uwagę na rosnące wsparcie instytucjonalne dla sztuki wideo na Barbadosie. Wskazał, że Narodowa Galeria Sztuki Barbadosu zaczęła nabywać do swojej kolekcji prace wideo tamtejszych artystów, co odzwierciedla szerszy trend zwiększonego uznania tej formy sztuki. Dodał, że od czasu jego powrotu na Barbados w 2009 roku, sztuka wideo zyskała więcej możliwości edukacyjnych, większe zainteresowanie instytucji i stała się ważnym elementem publicznego dyskursu.
Moderatorka TVE pogratulowała Watsonowi nowego kursu i poruszyła kwestię kategoryzacji takich dzieł sztuki, tradycyjnie określanych w muzeach jako „media oparte na czasie”. Zasugerowała, że może istnieć możliwość opracowania terminologii bardziej odpowiedniej dla kontekstu Karaibów, która mogłaby lepiej obejmować unikalne cechy dzieł sztuki medialnej tego regionu.
The Shape of Memory (Recollecting) (2022)
MWEN PA PRIYÉ ZACCA (2022)
Jonkunnu Nuh Dead (2022)
The Shape of Memory (Recollecting) (2022)
Innowacyjne tematy i techniki
W drugiej części obrad okrągłego stołu uczestnicy skupili się na eksploracji tematów i technik w karaibskim filmie, nowych mediach i „mediach opartych na czasie”, które dominowały w ciągu ostatnich pięciu lat. Moderatorka TVE zaprosiła ich do refleksji nad powtarzającymi się historiami, tematami lub ideami, które pojawiały się w ich pracy lub twórczości innych artystów z regionu.
Shari Petti wskazała na kilka istotnych wątków, takich jak zdrowie psychiczne, kwestie związane z płcią, sposób traktowania kobiet w przestrzeni karaibskiego karnawału oraz skutki kolonializmu. Podzieliła się także swoją osobistą pracą nad problemem niedoboru wody w swojej społeczności, dokumentując, jak mieszkańcy radzą sobie z brakiem bezpośredniego dostępu do linii wodociągowych. W kontekście technik zauważyła, że na Trynidadzie dominuje jednokanałowe wideo, jednak w ostatnim czasie pojawiły się także wielokanałowe instalacje. Ich rozwój pozostaje jednak ograniczony ze względu na brak odpowiednich zasobów. Luis Vasquez La Roche zwrócił uwagę na wpływ pandemii koronowirusa, która zmieniła sposób pracy artystów, prowadząc do przesunięcia akcentu z występów na żywo na performance wideo. Artyści musieli przystosować się do tworzenia dzieł przeznaczonych dla kamery, a nie dla publiczności na żywo. Zauważył także, że wideo zaczęło łączyć się ze sztuką performatywną, a twórcy eksperymentowali z dostępną technologią, taką jak smartfony, kwestionując tradycyjne standardy jakości wideo.
Russell Watson poruszył temat aktualnych trendów w sztuce i swoich doświadczeń jako nauczyciel w warunkach COVID-19. Zauważył, że zniechęcił swoich uczniów do tworzenia swoich prac o tematyce pandemicznej, podkreślając potrzebę dystansu i refleksji, zwłaszcza na tak formatywnym etapie ich twórczości. Watson zaobserwował zauważalne trendy takie jak metafizyczne historie, tworzenie światów przedstawionych (światotwórstwo) i tematy związane ze środowiskiem. Odniósł się również do rozwijającej się relacji między amatorskimi i profesjonalnymi mediami, podkreślając jak wystąpienia publiczne i cyfrowe media napędzane pandemią wpływają na twórczość artystyczną.
Norma Springer zwróciła uwagę na rodzaj „intuicyjnego stylu” wewnątrz karaibskich mediów opartych na czasie, pokrewnych do intuicyjnego ruchu obecnego w karaibskiej historii sztuki. Uczestnicy przykuli uwagę do wyzwań związanych z ograniczonymi zasobami, które mogą utrudniać przekraczanie twórczych granic w sztuce wideo i instalacji, określanych jako „znajdujących się na rozdrożu intencji i możliwości”. Omówiono równowagę pomiędzy intencjonalną naiwnością w sztuce wideo, a trudnościami z jakimi borykają się karaibscy artyści próbując w pełni eksplorować i innowacyjnie wykorzystać to medium. W rozmowie uwzględniono również znaczenie platform takich jak Tik Tok, które, jak zauważyli uczestnicy zwiększają dostępność do bardziej rozwiniętych mediów i kształtują style zgodne z wizualnymi trendami subkultur mediów społecznościowych.
Pamięć jako archiwum: Eksploracja na wielu płaszczyznach
Koordynatorka TVE powiązała te dyskusje z szerszym tematem pamięci jako archiwum odwołując się do nadesłanych prac, które uwzględniają pamięć i wspominanie jako narzędzia do rozpatrywania kwestii takich jak trauma, działania na rzecz klimatu i duchowość za pośrednictwem współczesnych mediów. Przedstawiła kilka klipów wideo, aby zilustrować te prace. Dominujący temat pamięci okazał się centralną osią i w tym kontekście nie jest po prostu biernym repozytorium przeszłych wydarzeń, ale aktywnym, żywym archiwum, które, ma potencjał analizować i naświetlać współczesne palące kwestie. Pamięć może być jednocześnie wspólnym i osobistym zasobem, zdolnym do łączenia ze sobą przeszłości i teraźniejszości, jednostki i wspólnoty.
Rozważano także archiwizowanie w dosłownym i materialnym znaczeniu, szczególnie w odniesieniu do sposobu przechowywania lub gromadzenia cyfrowej twórczości oraz gwałtownego rozwoju technologii. Niektóre sposoby dokumentacji, kiedyś uznawane za najskuteczniejsze lub „niezniszczalne”, z czasem stały się przestarzałe. Niektórzy artyści wykorzystują te metody lub media jako sposoby uchwycenia, odzwierciedlenia i skomentowania konkretnych momentów które, przemawiają do naszych wiecznie zmieniających się kultur i społeczności.
Przecięcie się tematów pamięci i zmiany klimatu było kolejnym kluczowym obszarem zainteresowania. W obliczu coraz bardziej dotkliwych skutków degradacji środowiska, pamięć pełni funkcję przypomnienia zarówno o tym, jak wyglądał świat naturalny, jak i o pilnej potrzebie podjęcia działań koniecznych do ochrony tego, co pozostało. Poprzez archiwizowanie artystycznych spotkań przeszłości i teraźniejszości naszych ekosystemów, pamięć może pomóc w mobilizacji społeczności i ustawodawców w kierunku bardziej zrównoważonych praktyk.
Duchowość, rdzenne rytuały i metafizyczność
Kolejnym obszarem tematycznym było zgłębianie duchowości i rdzennych rytuałów w odniesieniu do pamięci. Uczestnicy wypowiedzieli się o widocznie wzrastającej liczbie prac odnoszących się do afro-karaibskich praktyk duchowych i ich przedstawieniu w sztuce. Pochylili się nad tym jak różni odbiorcy mogą w różnym stopniu zrozumieć duchowy lub rytualistyczny symbolizm w sztuce. Podczas dyskusji podkreślono, że te praktyki często służą jako nośniki pamięci, przekazując ją kolejnym pokoleniom. W szczególności rytuały rdzenne i rodowe są głęboko zakorzenione w ziemi i świecie przyrody, oferują unikalne spojrzenie na wzajemne powiązania wszystkich form życia. Pamięć, zdaniem uczestników, może przekraczać wymiar fizyczny, łącząc jednostki z przodkami, duchowymi bytami i kosmosem.
Szczególny nacisk na instalacje w mediach opartych na czasie
W kontekście artystycznych środków przekazu, okrągły stół doszedł do porozumienia w sprawie znaczenia instalacji w mediach opartych na czasie dla tegorocznej edycji TVE. Ta forma sztuki ma szczególne zastosowanie podczas zagłębiania się w tematy pamięci, traumy, zmian klimatu i duchowości, jako że pozwala na wciągające i empiryczne zetknięcia ze sztuką. Instalacje mogą tworzyć fizyczne przestrzenie, które, ucieleśniają pamięć, zapraszają one odbiorców do wejścia, w środowiska które, przywołują jednocześnie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Mogą one uchwycić płynną, rozwijającą się naturę pamięci, przy użyciu dźwięku, nagrań wideo i performance’u, aby oddać współczesne aspekty związane z przypominaniem i zapominaniem.
Zwrócono uwagę na to, że artyści w tym regionie często muszą iść na kompromis w kwestii idealnej prezentacji swoich prac, co może wpłynąć na odbiór sztuki przez widownię. Nawet w galeriach sztuki, mogą być oni ograniczeni przez infrastrukturę lub dostęp do odpowiedniego sprzętu. Kluczową częścią ostatecznego kuratorstwa TVE będzie szukanie sposobów na uhonorowanie artystycznych wizji i prowadzenie otwartego dialogu z artystami o możliwościach przedstawiania ich prac bez konieczności kompromisu w kwestii ich intencji artystycznych.
Moving Through the Motions (2022)
DesAhogo (2021)
Courtyard (2024)
Moving Through the Motions (2022)
Końcowe wnioski
Okrągły stół karaibskiej wspólnoty TVE zapewnił krytyczną i wnikliwą platformę do dyskusji na temat przyszłego kierunku piątej edycji triennale.
Uczestnicy przedstawili cenne perspektywy dotyczące rozpoznawalności i integracji karaibskiego filmu i nowych mediów w kontekście narodowym i regionalnym. Dyskusje uwydatniły stopniowe, ale, jednak obiecujące zmiany w edukacyjnym i instytucjonalnym wsparciu dla mediów opartych na czasie, co świadczy o rosnącym uznaniu ich znaczenia w krajobrazie sztuki Karaibów. Wprowadzanie szkoleń dotyczących nowych mediów w placówkach edukacyjnych i wzrastająca liczba sztuki wideo nabywanej przez czołowe galerie sztuki, szczególnie odzwierciedla pozytywny kierunek jakim jest szersza akceptacja i integracja tych form sztuki.
Poruszone przez okrągły stół tematy podkreśliły ewolucyjną narracje wśród współczesnych karaibskich mediów. Kwestie takie jak trauma, spuścizna kolonialna, obawy dotyczące środowiska naturalnego i duchowość zostały określone jako kluczowe obszary eksploracji. Istotnym tematem był wpływ pandemii na praktyki artystyczne, włączając w to adaptacje performance’u na żywo na formę wideo. Ponadto, dyskusja wokół ograniczenia zasobów i wpływu social mediów takich jak TikTok zapewniła zróżnicowane zrozumienie zarówno współczesnych środowisk artystycznych jak i ich ograniczeń.
Ogólnie rzecz biorąc, wyniki okrągłego stołu stworzyły solidne podstawy dla piątej edycji TVE, zapewniając, że triennale pozostanie w czołówce, jeśli chodzi o podejmowanie kluczowych kwestii poprzez innowacyjne i kuratoryjne praktyki. Wkład ze strony artystów, kuratorów i badaczy naświetlił bujny potencjał współczesnych karaibskich mediów, torując drogę dla wnikliwej i refleksyjnej edycji.
Piąta edycja TVE otrzymała łącznie 32 zgłoszenia z Karaibów od 21 aplikujących. Zgłoszenia nadeszły z Barbadosu, Gwadelupy, Jamajki, Martyniki, Portoryko, St. Kitts i Nevis, St. Vincent i Grenadyny, Surinamu, Trynidad i Tobago, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA. Zgłoszenia obejmowały sztukę wideo, nowe media, filmy krótkometrażowe, filmy pełnometrażowe, instalacje, animacje i dokumenty.
Natalie McGuire, sierpień 2024
Sprawozdanie ze spotkania Społecznego Zespołu Kuratorskiego TVE Lublin
Spotkanie Społecznego Zespołu Kuratorskiego Transoceanicznej Wymiany Wizualnej (TVE) odbyło się zarówno stacjonarnie na terenie Centrum Kultury w Lublinie, jak i zdalnie (drogą mailową) pod koniec sierpnia oraz na początku września 2024 roku. Ze względu na termin spotkania, który przypadał na okres przerwy międzysemestralnej, udział osób studenckich w wydarzeniu był niski, mimo że początkowo liczyliśmy na większą frekwencję. Udało nam się jednak dotrzeć do grupy docelowej Centrum Kultury w Lublinie, której członkowie udzielili odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu online (kwestionariusz wypełniło ponad 30 osób), co potwierdza ich wciąż żywe zainteresowanie zarówno ukraińską, jak i karaibską sztuką wizualną. Jako że polska sztuka stanowi znaczącą część naszego programu (w szczególności widać to w Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie), w kwestionariuszu nie zamieszczono pytań na jej temat.
Spotkanie zostało poprowadzone przez Bartosza Wójcika, inicjatora współpracy między barbadoską pracownią Fresh Milk oraz Centrum Kultury w Lublinie. W spotkaniu wzięli udział: Marta Ryczkowska i Paweł Hadrian, przedstawiciele Centrum Kultury w Lublinie, oraz Edyta Frelik, przedstawicielka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uwzględniliśmy również wkład, jaki wniosły odpowiedzi nadesłane za pośrednictwem naszego kwestionariusza #askTVE przez osoby z Polski, Anglii i Ukrainy.
Spotkanie Społecznego Zespołu Kuratorskiego TVE Lublin zostało poświęcone dwóm zagadnieniom: kontekstowi polsko-ukraińskiemu oraz kształtującym się motywom i technikom.
Barber / БАРБЕР (2023)
Antanakata (Dinner after the end of the world) (2023)
Matriona/Patriona (2022)
Barber / БАРБЕР (2023)
Kontekst polsko-ukraiński
Biorąc pod uwagę kontekst karaibski, koordynatorzy TVE zadali następujące pytanie: na ile polskie i ukraińskie filmy oraz prace wykonane techniką nowych mediów są znaczące bądź widoczne w kontekście kulturowym Twojego państwa, w szczególności w Lublinie i na Lubelszczyźnie? Wszyscy uczestnicy wskazali trzy główne galerie w Lublinie: Galerię Białą, Galerię Labirynt oraz Muzeum Narodowe w Lublinie. Marta Ryczkowska podkreśla rolę, jaką odgrywają dotacje państwa (doroczne granty w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz inne (przyznawane między innymi przez Unię Europejską, Norwegię, Szwecję itd.). System konkursowy wpływa na wzrost konkurencyjności, ale może też prowadzić do kulturowego kanibalizmu. Ryczkowska słusznie jednak zaznacza, że Galeria Labirynt skupia się na sztuce ukraińskiej (oraz ukraińskich osobach artystycznych) w znacznie większym stopniu niż dwie pozostałe instytucje. Hadrian zwraca uwagę na istotną rolę organizacji pozarządowych (zarówno polskich, jak i ukraińskich) we wspieraniu współpracy, biorąc pod uwagę, jak długo instytucjom kultury zajmuje nieraz dostosowanie się do dynamicznych zmian, jeżeli nie mają one wsparcia z ramienia organizacji pozarządowych oraz ze strony aktywistów – kulturowych bądź społecznych. Bartosz Wójcik dodaje, że w dalszym ciągu pozostaje sporo do zrobienia w Centrum Spotkania Kultur, największej instytucji kultury na Lubelszczyźnie, jeśli chodzi o kwestie inkluzywności i postępowości, zwłaszcza w obszarze sztuk wizualnych (instytucja szczyci się znaczących rozmiarów galerią oraz nowoczesną infrastrukturą, których potencjał nie został niestety w pełni wykorzystany w ostatnich latach). Edyta Frelik jest zdania, że w obliczu otrzymania przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 miejskie i wojewódzkie instytucje kultury będą musiały poszerzyć swoją ofertę i uwzględnić więcej współprac/projektów polsko-ukraińskich, szczególnie w świetle współpracy w programie Europejskiej Stolicy Kultury, do której Lublin zaprosił Lwów.
Clanking, hammering, dispute and gurgling / Брязкання, стукіт, суперечка і булькання / Bryazkannya, stukit, superechka i bulʹkannya (2021)
Lalki / Dolls (2021)
РАНИ / WOUNDS / RANY (2023)
Clanking, hammering, dispute and gurgling / Брязкання, стукіт, суперечка і булькання / Bryazkannya, stukit, superechka i bulʹkannya (2021)
Kształtujące się motywy i techniki
Dyskusja skupiała się na analizie motywów oraz technik w polskim i ukraińskim filmie, nowych mediach, a także tzw. mediach „time-based” (opartych na upływie czasu) powstałych na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Koordynator TVE zapytał uczestników o ich refleksje związane z narracjami, motywami oraz ideami powtarzającymi się w pracach nadesłanych na TVE lub też w innych dziełach. Marta Ryczkowska wspomina o filmach Daniila Revkovskyiego i Andriiego Rachynskyiego (a także Volodymyra Kaufmana) jako o przykładach motywu przewodniego w ukraińskiej sztuce współczesnej: mierzenie się z realnością wojny poprzez pośrednie lub bezpośrednie nawiązania do konfliktu, zniszczenia i technologii. Edyta Frelik zwraca uwagę na motywy post-apokaliptyczne oraz post-ludzkie (czy nawet post-humanistyczne) dostrzegalne przede wszystkim w sztuce wideo autorstwa Anastasii Kashtalian. Wśród tematów, które zostały poruszone w naszej rozmowie, pojawiły się również: współczesne życie społeczno-polityczne (protesty społeczne, walka o prawa reprodukcyjne oraz walka o prawa do równego traktowania osób LGBTQ+ w Polsce, które miały miejsce w ostatnich latach), sprawiedliwość społeczna, sprawiedliwość klimatyczna, performance cyfrowy (również w mediach społecznościowych), tożsamość (zarówno w kontekście wysoce zindywidualizowanej, subiektywnej perspektywy, jak i tej zbiorowej). Paweł Hadrian podkreśla rolę sztuki wideo jako multimedialnej/intermedialnej praktyki napędzanej przez interakcje z muzyką. Doszliśmy do wniosku, że poza polityką tożsamości, dwa inne motywy przewodnie obecne w nadesłanych pracach to: (1) dekolonialność, tj. oduczanie się/poddawanie w wątpliwość hegemonicznej narracji eurocentryzmu, (2) ekokrytyka.
Tette Dolci (2019)
Ofelia / Ophelia. Action Will (Not) Be Condemned (2020)
Broken Hearts Hotel (2021)
Tette Dolci (2019)
Podsumowanie
Na TVE 5 wpłynęły w sumie 22 zgłoszenia z Polski od 13 podmiotów (autorstwa 14 osób artystycznych; 1 zgłoszenie zostało nadesłane przez dwie osoby artystyczne) oraz 14 zgłoszenia z Ukrainy od 6 podmiotów (7 osób artystycznych; 1 zgłoszenie zostało nadesłane przez dwie osoby artystyczne). Różnorodność technik nadesłanych prac obejmuje: sztukę wideo, nowe media, film krótkometrażowy, wideo wielokanałowe, instalację, animację oraz film dokumentalny.
Bartosz Wójcik, wrzesień 2024
Z języka angielskiego przełożyli:
Wiktor Kosiarski
Justyna Stępień
Agnieszka Tchórzewska
Andrii Tuchapets
Sofiia Skorokhodko
Osoby studiujące na kierunku Lingwistyka Stosowana Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie; tłumaczenie zostało wykonane w ramach praktyk studenckich.
This edition of TVE is also supported in part by TEOR/éTica, our partner organisation for TVE 4, from whom we received a 2023 Catalyst Grant with the generous support of Arts Collaboratory, and by a grant received from the Mellon Foundation.